Ako sa talianski kamenári dostali na Slovensko

   

    Skôr ako začnem popisovať kroniku rodiny BEVILAQUA - BEVILACQUA, musím vysvetliť ako sa talianski kamenári dostali až na Slovensko. V druhej polovici 19 storočia  získala firma MIGLIERINI, vedená jej majiteľom Giuseppem Miglierini, zákazku na kamenárske práce (mosty, tunely) pri stavbe železničnej trate Košice–Bohumín (1869 až 1871), vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Talian  Giuseppe Miglierini preto odkúpil na tieto účely nepoužívaný kameňolom v Gánovciach pri Poprade od majiteľa tamojších kúpeľov, ktorý je známy aj tým že, sa tu našli kostrové pozostatky neandrtálca z doby kamennej.

    On sám sa aj s celou rodinou ale usadil v Poprade, kde si postavil na námestí nový  dom (súčasná stará budova Slovenskej poisťovne) a odkiaľ až do svojej smrti riadil fy Miglierini. Na sezónne práce neskôr doviedol aj svojich synovcov Marca, Carla a Paola Miglierini a ďalších talianov. Tak sa v období rokov 1885 až 1888, pri ďalších zákazkach fy Miglierini,  Pietro BEVILACQUA spolu s ďalšími talianskými kamenármi (Comisso, Fiorovanti, DeSorso, Venturini, Guriziano) dostali na Slovensko.

 
 

Pohľad na Spišský hrad od Dreveníka

    O niekoľko rokov neskôr, keď sa práce na úpravách terénu ako aj práce na tuneloch pri stavbe železníc rozširovali, pričom sa zároveň ukázalo, že kameňolom v Gánovciach je neperspektívny, začal Giuseppe Miglierina postupne otvárať ďalšie kameňolomy. Na Dreveníku pod Spišským hradom, v Bešeňovej pri Liptovskom Mikuláši, v Dobrej pri Trenčíne a Leviciach. Neskôr, keď Giuseppe Miglierini vydal svoju   dcéru  Alicu   za   svojho synovca Marca, poveril tohto, teraz už svojho zaťa, riadením kamenárskych prác priamo na Dreveníku.

 

    Giuseppe Miglierini totiž dokázal pre svojho zaťa Marca prenajať tento travertínový  kameňolom priamo od majiteľky Dreveníka, grófky Csákyovej z Hodkoviec. V tomto čase už nedochádzali taliani len sezónne ale začali sa usadzovať aj natrvalo.

     V osade Dobra Vôľa pri Dreveníku sa natrvalo usadili Marco MIGLIERINI s celou svojom rodinou. Taktiež sa tu usadil jeho mladší brat Paolo a ďalší - Luigi VENTURINI, Vincenzo VALDO a GURIZIANO.

    V Spišskom Podhradí  sa usadili  ďalší taliani, napr. Batista POZZI ako aj  Pietro BEVILACQUA. Po prvej svetovej vojne sa väčšina talianov vrátila domov, časť však ostala na Slovensku.

Spišské Podhradie na začiatku 20 storočia  a dnes